Уляна Нікітчук – кандидатка психологічних наук, доцентка кафедри психології та педагогіки Національного університету «Острозька академія», експертка з оцінки персоналу VBS, практикуючий психолог-консультант. Понад 15 років застосовує різноманітні методи діагностики як у практичній діяльності, так і для наукових досліджень, розробляє опитувальники, тести, шкали, досліджує їх ефективність, є автором наукових статей з окреслених проблем.

У інтерв’ю для команди VBS Уляна розповіла про особливості своєї роботи з оцінкою персоналу та її курс «Діагностика в діяльності HR».

 

  • Курс для тих, хто не має ще досвіду і хто думає, що увімкне свою «чуйку» і одразу зрозуміє «моя» чи «не моя людина» під підбору працівника на вакансію.

Я викладаю психодіагностику в Острозькій академії 15 років. Із студентами ми конструюємо тести. Окремо вид роботи зі студентами – це і мій науковий інтерес і те, що я роблю для наукових робіт – це професійна адаптація інструментарію, розробка опитувальників. Я добре знаю методологію. Практичний досвід застосування тестів у роботі – це постійний процес, з яким стикаюся мало не щодня: це і оцінка стану людини в певний момент, оцінка ризиків, пов’язаних з її діяльністю, оцінка персоналу для певних організацій тощо.

 

  • У яких випадках до вас звертаються підприємці?

Щодо підбору персоналу – це найчастіше звернення. У нашому регіоні підприємці не завжди мають можливість скористатися послугами фахівців ззовні для підбору персоналу, тому шукали тих, що може хоч щось їм в цьому сенсі порадити. Тема “Як підприємці бачать для себе процес підбору персоналу” заслуговує окремого інтерв’ю. Це постійно довгі дискусії і дебати з приводу того, як це взагалі має бути організовано. На фоні цього, я вважаю, що підвищення грамотності підприємців у регіоні – це один з найважливіших акцентів, який має поставити для себе Волинська бізнес-школа.

 

  • Тема «Як підприємці бачать для себе процес підбору персоналу» заслуговує окремого інтерв’ю.

Часто питання, про яке не думають підприємці і про яке доводиться замислитися вже у діалозі, – це те, кого саме вони шукають. Нерозуміння критеріїв, які ми маємо виробити, найперше, а друге – це підбір методів, якими можна виміряти те, що їм саме потрібно.

 

  • Чи достатньо просто організувати спостереження, щоб оцінити людину? В яких випадках це варто робити?

От це ми й будемо детально розбирати на курсі. Бо тут багато підводних каменів. Постають такі питання: 

  • це спостереження проводить людина одна чи з кимось;
  • ця людина навчена чи вона просто думає, що щось особливе їй кинеться в очі;
  • вона розуміє що вона шукає чи ні. 

І звичайно, найточніші результати ми отримуємо, коли доповнюємо одні методи іншими. Потрібно у кожному окремому випадку зважувати наскільки доцільним буде витрачання ресурсів — часових і матеріальних — для певних задач. Тому це не такі прості завдання, як здаються на перший погляд підприємцю. Тому курс «Діагностика в діяльності HR» для тих, хто не має ще досвіду і хто думає, що увімкне свою «чуйку» і одразу зрозуміє «моя» чи «не моя людина»

Цей курс і для HR-менеджерів у широкому обсязі функцій, які вони виконують, починаючи з відбору персоналу, включаючи оцінку персоналу, формування кадрового резерву і оцінку якості роботи співробітників в організації. Для будь-якої діяльності, яка пов’язана з тим, щоб фахово, точно і прицільно відібрати людей для якоїсь діяльності або оцінити їх придатність для виконання певної роботи, спрогнозувати їхню ефективність, особливості їхньої діяльності. 

Звичайно, для цього потрібний, по-перше, серйозний інструментарій, по-друге, знання як цей інструментарій працює, чим його можна замінити, доповнити, які його обмеження. І чим вищі ризики кадрового рішення, тим серйозніше постає питання на скільки HR-менеджер розбирається в діагностичних інструментах.

 

  • З якою метою використовується тестова діагностика?

Тестова діагностика дозволяє отримати нам кількісно виражений результат, тобто ми побачимо як певні якості, які вимірюємо більше розвинені в одного кандидата, ніж в іншого. І це буде об’єктивна оцінка, а не якесь враження. Крім того, якщо інструмент пристойний, ми можемо побачити наскільки результат вище чи нижче середньо статичного показника. У нас тоді буде певне уявлення про міру вираженості певних ознак у людини – якщо ми говоримо про тести або опитувальники. І якщо ми підібрали якісний інструмент. 

А нетестова діагностика потрібна тоді, коли ми проводимо співбесіди, даємо якісь практичні задачі і хочемо, спостерігаючи за людиною, інтерв’юючи її, зробити певні висновки. І для того, щоб їх зробити, треба бути спеціально підготовленим. Це наївно вважати, що на основі інтуїції можна «відчути» людину. Така людина буде перебувати під владою певних упереджень, ефекти ореолу, праймінгу ніхто не відміняв. Тоді тестування не буде об’єктивним і велики ризики того, що доведеться покласти або масу зусиль на те, щоб перевчити людину, навчити її чомусь, або заново повторювати всі ці процедури.

 

  • Підприємцю достатньо поспілкуватися зі спеціалістом і опісля самому підбирати людей чи потрібно наймати фахівця, який зекономить гроші і час?

Якби я, навіть зі своїми знаннями, була підприємцем, який шукає працівників, я б покликала когось допомогти, щоб зважити мою суб’єктивну точку зору. Якби ж я була підприємцем, який не має досвіду в цьому, я й не уявляю варіанту, при кому я набирала би персонал сама. Це було би дуже самонадіяно, ризиковано. Тим паче у реаліях малих міст, як тільки ти оголошуєш про вакансію, одразу знаходиться десяток знайомих, які хочуть на роботу, і хвалять себе і своїх протеже. І це теж челендж для підприємця. Тому однозначно запросити фахівців для оцінки — кращий варіант, наскільки ви б не були впевнені у своїх силах.

 

  • Якщо дати керівництво про те, як наприклад, проводити це спостереження чи тестову діагностику, чи здатен ці процеси якісно організувати замовник? Чи тут знову потрібна допомога фахівця для спостереження, визначення критеріїв оцінки?

Якраз це питання про мету цього курсу. Якщо підприємець візьме його для себе, він однозначно здобуде для себе достатньо розуміння, щоб збагнути щодо конкретної задачі чи справиться він сам чи йому хтось потрібен в допомогу. Він усвідомить хто йому потрібен, для чого, навіть якщо він і найме якусь групу для оцінки чи підбору персоналу. Він вже зможе експертно оцінити наскільки вони якісно працюють. Адже можуть підібрати непрофесійні або непідходящі інструменти за змістом і за здатністю щось виміряти. Це може бути спричинено і низькою кваліфікацією того, хто оцінює, і недостатньою обізнаністю в інструментарії. І, звичайно, нерозуміння того, що потрібно у конкретному випадку.

Це дві основні наскрізні теми курсу: перша це навчання підприємців діагностики, друга це перевірка тих, хто робить діагностику. А основні блоки це про особливості тестової діагностики: що варто знати підприємцям про тести. Бо тести це дуже поширений інструмент у відкритому доступі в інтернеті, але це не робить їх кращими. І це для того, щоб слухачі розуміли, що якщо вони щось знаходять, або їм хтось продає якийсь інструмент, на що звернути увагу. Наступний блок нетестова діагностика, яка включає спостереження, інтерв’ювання тощо. Це про те, скільки має бути людей, як вони маю бути підготовлені, як підготуватися самому, що потрібно знати, враховувати, розуміти.